O tym, że Szwecja należy do jednych z najbardziej innowacyjnych krajów świata, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Takie marki jak Volvo, Ericsson, Electrolux, Spotify, które zbudowały swój sukces na innowacyjności, są dla większości z nas znane. Szwecja jednak to nie tylko wysokiej klasy samochody, czy niezawodne urządzenia AGD. Co zatem jeszcze zrodziło się w szwedzkich umysłach…? Poniżej zaprezentuję pięć wynalazków, które z pewnością towarzyszą Ci na codzień, jednak nigdy byś nie przypuścił/a, że to właśnie za nimi kryje się szwedzka myśl.
Opakowania Tetra Pak
Czy nalewając mleko lub pijąc sok przyszła Ci kiedykolwiek na myśl Szwecja? Przypuszczam, że nie 🙂 A jednak powinna! Obecnie prawie wszystkie płynne produkty przechowywane są w opakowaniach firmy Tetra Pak – międzynarodowego koncernu o szwedzkich korzeniach. Oryginalne opakowania Tetra Pak w kształcie czworościanu zostały opracowane przez Szweda Ruben Rausing w latach 50-tych XX wieku.
Bezpieczne zapałki – säkerhetständstickor
Przez długi czas borykano się z problemem samozapłonu zapałek, przez co nie można było się cieszyć funkcjonalnością tego wynalazku. To właśnie Szwedowi Gustawowi Erikowi Pasch w pierwszej połowie XIX wieku udało się rozwiązać ten problem raz na zawsze. Biały – łatwopalny fosfor, który tworzył łebek zapałki, zastąpił czerwonym – łagodniejszym. Pasch uzyskał patent na bezpieczną zapałkę, jednak produkcją na masową skalę zajął się inny Szwed – Johan Edward Lundström. Rozpoczął on m.in. umieszczanie zapałek w stosowanych do dziś pudełkach z wysuwaną szufladką. Rodzina Lundström przez wiele dekad posiadała monopol na ten produkt na światowych rynkach.
Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – säkerhetsbälte
Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – jedna z najbardziej istotnych innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa w samochodach osobowych, jest również dziełem Szwedów. Autorem tego wynalazku jest Nils Bohlin – inżynier Volvo. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa to system złożony z pasa biodrowego i pasa tułowia o mechanizmie zapinania, który znajduje się obok fotela. Przed powstaniem tego typu pasów istniało wiele innych rozwiązań, jednak żadne z nich nie okazało się być tak efektywne, jak te zaprojektowane przez Bohlina. Obecnie pasy te są montowane we wszystkich samochodach, a według szacunków Volvo, to proste urządzenie w ciągu kilkudziesięciu lat uratowało życie ponad miliona osób.
Zamek błyskawiczny – blixtlås
Potrzeba zamykania ubiorów pojawiła się wraz z momentem, gdy człowiek zaczął się przyodziewać. Przez długi czas wykorzystywano m.in. różnego rodzaju sznurki, guziki, pętelki. Ubranie sukni czy żabotu było jednak bardzo czasochłonne. Z pomocą przyszedł szwedzki inżynier Gideon Soundback, który na początku XX wieku opatentował zamek błyskawiczny. Pierwotnie używano go do kombinezonów lotniczych. Obecnie każdy z nas w swojej garderobie znajdzie ten, na pozór jakże prosty, wynalazek.
Bluetooth
Co może mieć wspólnego technologia bluetooth ze Szwecją i Wikingami? Okazuje się, że bardzo wiele. Autorem koncepcji był mieszkaniec Skanii – Jim Kardach. Inspiracją dla nazwy stał się natomiast pierwszy król Wikingów – Harald Sinozębny (ang. Bluetooth, duń. Blåtand) – którym Kardach był zafascynowany. Harald zjednoczył walczące plemiona Danii i Norwegii, natomiast rolą technologii bluetooth jest zjednoczenie różnych urządzeń.
Zaprezentowane wynalazki mają zastosowanie w przeróżnych sferach naszego życia. Niewątpliwie jest również, iż wszystkie one uczyniły nasze życie lepszym, bardziej wygodnym, czy nawet dłuższym.